A hazugság 7 arca: Miért vernek át az emberek?
Hazudni mindenki szokott – aki azt állítja, soha, az egészen biztosan füllent. Az utóbbi időben éppen ezért sokat olvastam a hazugságról, és rájöttem, milyen sokféle arca létezhet. Miért is hazudik tehát az ember?
1. Azért, hogy megőrizzék a róluk kialakult képet…
Lehet, hogy csak ártatlan füllentésről van szó, esetleg kisebb-nagyobb túlzásokról, ami az eredményeket illeti. A cél ilyenkor az, hogy a hazugság által minél jobb színben tűnjön fel az ember, ezáltal hiteles, felelősségteljes figura benyomását keltse. A politikus hazudik a szeretőjéről, hogy megőrizze a hűséges, becsületes férj képét, az alkalmazott azt mondja a főnöknek, hogy a dugó miatt késett már megint, mert egyszerűen képtelen volt időben kikelni az ágyból.
2. Nem akarnak másokat megbántani, féltik a kapcsolatot
Akkor kerül sor ilyen hazugságra, ha az ember félti a másik érzéseit, illetve attól tart, hogy az igazság kimondásával elüldözné a számára fontos személyt. Előfordulhat, hogy nem merjük megmondani egy kedves barátnak, hogy nincs kedvünk a hétvégi közös programhoz, ezért inkább beteget jelentünk.
Vagy hazudunk arról a párunknak, mennyire vonzónak találjuk a szomszédot, hogy ne okozzunk ezzel fájdalmat. Ebbe a kategóriába tartozik az is, amikor a félrelépő házastárs a végletekig tagadja a románcot, hiába bukott már le, mert retteg attól, hogy párja kiteszi a szűrét.
3. Azért, hogy megvédjenek valakit, akit szeretnek
Ebben az esetben a családon belüli erőszak áldozata hazudik a nagy pofonról, ami miatt a falnak esett és eltörte a kezét, hogy megvédje párját a jogi következményektől. A szerető édesanya alibit kínál eltévelyedett kisfiának, amikor az bűncselekményt követ el. Gyakori eset, hogy a feleség magára vállalja, hogy miatta késett a férj, ha annak egy fontos találkozón kell megjelennie. Ezek a hazugságok mind arról szólnak, hogy ne lehessen számonkérni azt, aki mulasztott, hibázott, vagy épp bűncselekményt követett el.
4. Azért, hogy jobbnak tűnjenek
Ezen a ponton egyértelműen a nagyzolásról van szó: az állásinterjún a jelölt eltúlozza múltbeli eredményeit, sikereit, hogy őt válasszák a pozícióra. A randipartner előadja, hogy mi mindennel foglalkozik és mennyire tehetséges, csak hogy vonzóbb társ legyen.
Ide sorolható az, amikor az anyukák egymást túllicitálva dicsérik csemetéiket, hogy úgy tűnjön, ők a legjobb szülők a világon. Hiszen az ő gyerekük már 5 hónaposan beszélt és 1 évesen művészi értékű festményeket készített – ennek nyilván a tökéletes nevelés és a remek gének lehetnek az okai.
5. Azért, hogy elkerüljék a konfliktust
Erre akkor kerül sor, ha az ember attól tart, hogy ránézve negatív következményei lehetnek az igazságnak, ezért inkább kitalál egy alternatív valóságot, hogy a vélt vagy valós “büntetést” elkerülje. A tinédzserek gyakran hazudnak arról, mi történt az iskolában, hogy elkerüljék a büntetést otthon, de felnőtt is simán torzíthat a valóságon.
Például, ha az édesanyja megkéri, hogy adjon fel egy levelet, de megfeledkezik róla, később ezt nem vallja be, hanem azt hazudja, hogy a küldemény feladásra került, legfeljebb a posta kavarhatta el valahol.
6. Azért, mert tudja: így érhet el gyors sikert
Sokan a jutalom érdekében hazudnak. Amikor a kisgyereknek megígérik, hogy csokit kap, ha rendet rak a szobájában, de erre nem marad ideje, simán lehet, hogy hazudni fog a cél érdekében. Ugyanez történik akkor is, amikor a randin a pasi azt hazudja, komoly kapcsolatra vágyik, miközben csak minél előbb le akarja fektetni partnerét.
7. Azért, mert súlyos személyiségzavara van
Sok esetben a hazugságnak ezt a formáját a legnehezebb felismerni, mert bár a következményei többnyire igen súlyosak, a motivációk itt rajzolódnak ki a legkevésbé élesen a kezdetektől fogva. Van, hogy nárcisztikus, máskor antiszociális személyiségzavar húzódik a patológiás hazudozás mögött, és csak évek múltán derül ki, hogy a manipulációnak milyen fokával állt szemben az ember. Mind közül ez a hazugság legveszélyesebb arca, aminél az áldozatnak általában terápiás segítségre van szüksége…
Nyitókép: Unsplash