A nárcisztikus egyik percben rajong érted, a másikban gyűlöl…
Az élet nárcisztikus személyiségzavarral élő ember közvetlen közelségében mindig egy szörnyű szekta belső életére hasonlít. A nárci körül egy sajátos háló alakul ki, legyen szó családról, szerelmi sokszögről, munkahelyi kontextusról, vagy épp egy vallási, politikai szervezet belső köréről. Ezek azok a szerepek, amelyek kiosztódnak…
1. A szeretetbomba célpontja
Mi is az a szeretetbombázás, angolul love-bombing? Nos, egyfajta kísérlet arra, hogy figyelem és érzelmek kimutatásával hatással legyünk valakire. A nárcisztikus karakterek esetében ez sosem őszinte, hanem rejtett motivációk állnak mögötte, a totalitárius csoportok – például szekták – így toboroznak új híveket.
A szeretetbomba célpontja a nárci esetében az az ember, akit megállás nélkül kapja a szerelmes üzeneteket és egyéb figyelmességeket, és sokáig úgy érzi: ő a legkülönlegesebb és legfontosabb élőlény az egész világon. De ez csak a beetetés: hamar kiderül, hogy a nárci számára ez csak egy eszköz arra, hogy rajongj érte, szeresd őt, hálás legyél neki és bármit megtegyél érte.
2. A védőangyala
A nárci védőangyala az, aki tűzön-vízen át oltalmazza őt, és ha kell, másoknak is elmagyarázza, miért szükséges a nárcinak kihasználnia bárkit is. Ha kétségek merülnek fel, ő az, aki újra és újra megmenti a helyzetet: kisebbíti a nárci hibáit, felhívja a figyelmet az erényeire és a nagyobb célra, amiért cselekszik.
Megbünteti a bűnbakot, aki ellenszegült a nárci akaratának. A védőangyal sokszor a nárci édesanyja, párja, testvére, de vallási vagy politikai szervezeten belül akár a legközelebbi helyettese is lehet. Nem számít, mennyire gáz, amit a nárci tesz, a védőangyal mögötte áll és bátorítja, a külvilág felé pedig folyamatosan dicséri.
3. A jobbkeze
Ebbe a szerepbe általában nem áldozat kerül, hanem olyan bántalmazó, aki maga is antiszociális személyiségzavarral küzd. A nárci jobbkeze hasonló értékrenddel rendelkezik, mint maga a nárci, és az empátia is teljességgel hiányzik belőle, így könnyedén végrehajtja a nárci utasításait.
Ő maga is profitál a helyzetből, hiszen – a karizmatikus, rokonszenves nárci árnyékában – a saját javára is könnyebben ki tud használni így másokat. Ugyanakkor ne feledjük: a nárci jobbkeze is bármikor lecserélhető, ha jön egy izgalmasabb, precízebb, elkötelezettebb és még inkább szociopata jelölt…
4. A gondoskodó empata
Ez a szerep többnyire annak jut, aki a nárci szektájában a leginkább empatikus, együttérző, figyelmes karakter, és többnyire maga is traumatizált már, mire a nárci hálójába kerül. Gondoljunk csak a Stockholm-szindrómára: az érintettek elhiszik, hogy elnyomójuk valóban törődik velük, és a lelke mélyén igazából jó ember, csak a körülményei viszik őrült dolgokra őt.
A nárcinak nagy szüksége van az áldozatkész, gondoskodó empatára, aki mindig az ő testi-lelki szükségleteit helyezi előtérbe a sajátjai helyett, és bármikor mozgosítható. Van, hogy az empata dolga az új áldozatokat a hárembe csábítani vagy gondoskodó, figyelmes jelenléttel megakadályozni, hogy a régi tagok elhidegüljenek.
5. A bűnbak
Végül, de nem utolsósorban, ott a bűnbak is a nárci háremében. Ő az, akit amolyan bokszzsákként használ a nárci és teljes udvartartása, ha ki kell engedni a feszkót. A bűnbakot sokféleképpen használhatja a nárci: ő az, akit a leginkább elhanyagol, ha máshol van szükség a figyelmére. Ő az, akire saját frusztrációit és kudarcait kivetíti, ezért durván bánik vele, illetve mások előtt is ostorozza.
A többiek attól érzik magukat jobban a bőrükben, hogy a bűnbak náluk mindig rosszabb, és meggyőződésükké válik, hogy miatta frusztrált vagy kudarcos imádott vezetőjük. Érdemes persze észben tartani, hogy a nárci udvartartásának bármikor bűnbakjává válhat bárki, ideértve azokat is, akik épp a szeretetbomba aktuális célpontjai.
Nyitókép: Unsplash