Miért lesz valaki depressziós sz*x után?
Mi van akkor, ha sz*x után az euforikus érzés helyett szomorúság, üresség, vagy akár sírás tör ránk? Lehet, hogy nem is vagyunk ezzel egyedül.
Ez az érzés, amit sokan csak „sz*x utáni szomorúságnak” hívnak, valójában egy létező jelenség, amit a szakértők postcoital dysphoria (PCD) néven ismernek. Bár elsőre meglepő lehet, a kutatások szerint nem is olyan ritka, mint gondolnánk. A nők egy jelentős része már tapasztalt hasonlót, és ami még inkább sokkoló, hogy a férfiak között is vannak, akik átélnek ilyen érzéseket.
Mi is pontosan a sz*x utáni depresszió?
A postcoital dysphoria kifejezés a sz*xuális aktust követő szomorúságra vagy levertségre utal. Azok, akik megtapasztalják, az orgazmus után akár sírást, szorongást, ürességet vagy feszültséget érezhetnek. Ez akár néhány perctől több órán át is tarthat, és sokszor nincs látható vagy nyilvánvaló oka.
Mielőtt azt gondolnád, hogy veled valami baj van, szeretnélek megnyugtatni: teljesen normális és érthető, ha ilyet tapasztalsz. A sz*x sokkal többről szól, mint fizikai aktus; érzelmi, mentális és pszichológiai rétegek egész sora kapcsolódik hozzá. Az érzelmek felszabadulása vagy épp zavarodottsága is gyakori lehet.
Mi okozhatja a sz*x utáni szomorúságot?
Tudjuk, hogy a sz*xuális együttlét során a testünk egy csomó hormont bocsát ki, amelyek segítenek a kellemes, boldog érzések megélésében. Az orgazmus csúcspontján oxitocin, szerotonin és endorfinok áramlanak át rajtunk, ami egy boldog, megkönnyebbült érzést vált ki. De mi történik utána? Az agyban ez az intenzív hormonális hullámvölgy következményekkel járhat.
A sz*x utáni depresszió lehetséges okai sokfélék lehetnek, és általában egyedi tényezők keveréke vezethet hozzá. Íme, néhány lehetséges magyarázat:
1.Hormonális változások:
Az orgazmus során egy hormonáradat söpör végig a testünkön, de utána ezek a szintek gyorsan visszaeshetnek. Ez a hirtelen hormonális változás sokakban vált ki érzelmi hullámvölgyeket, akár levertséget is.
2.Érzelmi sebezhetőség:
A sz*x gyakran nagyon intim és sebezhető helyzetbe hoz minket, még akkor is, ha a partnerünkkel erős kötelékben vagyunk. Az orgazmus utáni érzelmi sebezhetőség könnyen szomorúságot válthat ki, különösen akkor, ha valamilyen tudatalatti félelem vagy bizonytalanság van jelen a kapcsolatban.
3.Fizikai kimerültség:
A sz*x energiát igényel, és néha egyszerűen csak kimerít minket. A fáradtság gyakran párosulhat érzelmi lemerültséggel, ami megnehezíti az optimista vagy boldog érzések fenntartását.
4.Korábbi traumák vagy negatív élmények:
Ha valaki korábban sz*xuális traumát vagy bármilyen negatív élményt élt át a sz*xualitásával kapcsolatban, az ezekkel kapcsolatos érzések előjöhetnek az aktus után. A sz*x, még ha pozitív élmény is, felhozhat régi sebeket.
5.Kapcsolati bizonytalanság:
Néha a szomorúság annak a jele lehet, hogy a kapcsolatban valami nem teljesen tiszta vagy rendezett. Ha bizonytalanságot érzünk a partnerünkkel kapcsolatban, vagy kérdéseink vannak a kapcsolat jövőjét illetően, ezek az érzések a sz*x után felerősödhetnek.

Kép forrása: Midjourney
Hogyan lehet ezt kezelni?
Elsősorban az a legfontosabb, hogy felismerjük: amit érzünk, az valós és érvényes. A sz*x utáni szomorúság nem valami „furcsaság” vagy szégyenletes dolog, és sokkal gyakoribb, mint hinnénk. Az alábbiakban néhány tippet adok arra, hogyan kezelhetjük ezt az érzést:
Beszélj róla a partnereddel!
Ha érzelmi hullámvölgyet élsz át a sz*x után, érdemes erről nyíltan beszélni a partnereddel. A megértő és támogató légkör segíthet, hogy ne érezd magad egyedül az érzéseiddel. Néha már az is segít, ha kimondjuk, mit érzünk.
Adj magadnak időt és teret!
Az érzelmek időnként egyszerűen csak „feldolgozási időt” igényelnek. Az orgazmus utáni szomorúság nem feltétlenül igényel azonnali beavatkozást, néha elég, ha hagyod, hogy áthaladjon rajtad.
Önreflexió
Gondold végig, miért érezheted ezt a szomorúságot! Van valamilyen mélyebb érzelem vagy aggodalom, ami előjött? Lehet, hogy az érzelmek mögött valami kapcsolatban lévő probléma vagy saját belső kérdésed rejlik, amit érdemes megvizsgálni.
Öngondoskodás
Egy pihentető fürdő, egy könyv olvasása, vagy akár egy meditáció segíthet, hogy visszatérj egy kiegyensúlyozottabb érzelmi állapotba. Az öngondoskodás segít, hogy figyelmet szentelj saját magadnak és megnyugtasson az ilyen nehéz pillanatokban.
Ne hibáztasd magad!
Fontos, hogy ne bántsd magad, ha ilyen érzéseket tapasztalsz. Az érzelmek nem mindig logikusak, és néha nehéz pontosan meghatározni, mi váltja ki őket. Fogadd el, hogy ez része lehet az élménynek!
Terápia
Ha a szomorúság gyakran előfordul és tartós érzelmi problémákat okoz, érdemes lehet szakember segítségét kérni. A terapeuta segíthet feltárni a mélyebb okokat és eszközöket adhat a kezelésükre.
A társadalmi nyomás és a „tökéletes sz*x” mítosza
Nem mehetünk el amellett, hogy a sz*x körül rengeteg társadalmi elvárás és mítosz él. A filmekben és a médiában gyakran látunk idealizált sz*xuális jeleneteket, ahol minden tökéletes, a partnerek boldogok, és semmi rossz érzés nincs utána. Ez a nyomás sokszor azt eredményezi, hogy ha valami eltér ettől az „ideális” képtől, hibásnak, furcsának érezzük magunkat.
Az igazság az, hogy a sz*x sokkal összetettebb és árnyaltabb, mint amit a filmekben látunk. Nem minden sz*xuális együttlét után érzünk extázist, és ez teljesen normális. Minden kapcsolat és minden ember egyedi, így a sz*xuális élmények is különböznek.
A sz*x utáni szomorúság tehát nem valami szégyellni való dolog, hanem egy része lehet annak, ahogyan az emberi érzelmek működnek. A lényeg, hogy elfogadjuk és megértsük, hogy ez is része az intimitásnak, és megtanuljuk, hogyan tudjuk ezeket az érzéseket kezelni.
Nyitókép: Midjourney