Egy halálos bál, amelyről Móricz Zsigmond is megemlékezett
Több mint száz évvel ezelőtt 1 és 3 korona pengőért válthattak jegyet a halálba Ököritófülpös és a környező 18 falu lakói. A múlt század egyik legnagyobb katasztrófája történt meg az akkor még Szatmárököritónak nevezett szegény kis faluban, melyre egy égő csűr is emlékeztet a település címerében.
A horrorisztikus véget érő bálban 312 ember veszett oda, az eseményt még Móricz Zsigmond is beleszőtte a A fáklya című regényébe. De vajon mit mesélnének a tömegsírba temetett elhunytak a szívszorítóan fájdalmas végű bálról?
Bizonyára mindannyian izgatottan várták a húsvéti bál napját, amiről akkor még úgy gondolták, hogy életük egyik legszebb eseménye lesz. A szülők elkísérték a fiatalokat az eseményre, Ököritófülpös lakosai pedig izgatottan szervezték a mulatságot, hiszen meg akarták mutatni, hogy mire képesek. Mert a település a szegény falvak közül is a szegényebbek közé tartozott.
Az emberek felvették a legszebb ünneplő ruhájukat és beléptek a szépen feldíszített csűrbe, ahol két zenekar játszott felváltva, egy fúvós- és egy vonósbanda. Tűzvédelmi és biztonsági szabályok betartására nem is gondoltak, hiszen mindkét nagykapu el volt torlaszolva. Az egyikben a zenekaroknak állítottak fel dobogót, a másik előtt a szülőknek, rokonoknak raktak le lócákat. Állítólag még be is támasztották.
A disznóhólyagból készült lampionok barátságos fényt árasztottak és megvilágították a táncolók vidám arcát, amikor egy kiszáradt hólyag lángra kapott a benne lévő gyertyától. Egy szabadságos közhuszár a kardjával le akarta vágni, hogy a földön agyontapossák a tüzet. Ám a kard nem vitte a drótot, a hólyag pedig a suhintás miatt a szalmatető felé lendült, ami lángra kapott.
Sokaknak megpecsételődött ekkor a sorsa, hiszen bár az egyik kaput áttörték, a lócákban sokan elbotlottak, így akadályozván a pánikban menekülő tömeg útját. Volt, aki megfulladt az embertömeg alatt, mások megégtek, ismét mások a kavargó füstöt nyelve fulladoztak. Ráadásul a kint lévők befelé iparkodtak, hogy segítsenek, ily módon is akadályozván a menekülők kijutását.
Borzalmas jelenetek játszódtak le. Volt olyan, aki nyolc embert mentett ki, de a kilencediknél ő is bent ragadt. Egy apának sikerült kimentenie az egyik lányát, de amikor a másikért is bement, már nem sikerült kijönnie, és együtt haltak meg a tűzben. A feleségét menteni akaró férj pedig 15 embert rángatott le a feleségéről, hogy kimentse, de amikor elérte, újabb emberek zuhantak rá, így hitvesével együtt haltak meg.
Móricz Zsigmond azt is megírta, hogyan reagáltak az „urak” minderre. A főispán azt mondta, ő addig nem jön a helyszínre, amíg el nem temetik a halottakat. Az alispán pedig nem kért a budapesti mentők segítségéből.
Az úri Magyarország közönye megdöbbentő volt, hiszen minden segítségre szükség lett volna, mivel egy hétig temettek.
Az azonosíthatatlan emberi testeket, maradványokat nagyjából 30 szekéren hozták ki a tragédia helyszínéről, és egy közös sírba kerültek. Két nap múlva azonban annyira bűzlött a sír, hogy újra ki kellett földelni és mésszel leönteni.
A tragédia után katonát öt évig nem soroztak a faluból, hat évig nem volt esküvő, és a bálokról is lemondtak tíz éven keresztül. Mára az országban elfeledték, mi is történt azon a márciusi napon Ököritófülpösön, de a faluban mind a mai napig beszélnek a 312 ember halálát okozó tragédiáról.
Nyitókép: Fortepan / Ungvári György